Najväčšia lezecká stena v Bratislave

Lezecká stena K2Ako sa u nás lezie

Lezecká stena K2 - Bratislava

Lezecká stena K2 je svojou plochou najväčšia v Bratislave. Od oficiálneho otvorenia – 07. 02. 2013 pribudlo množstvo lezeckých profilov. Stena ponúka zázemie nielen pre náročných lezcov, ktorí preferujú kvalitné a ťažké cesty, ale aj pre lezcov – začiatočníkov.

Už pri prvej návšteve Vás prevedieme cez úvodný lezecký kurz, ktorý je potrebný pre zoznámenie sa s lezením ako takým, s lezeckým vybavením a s bezpečnosťou na stene.

O kvalitu lezecký ciest a línii sa neustále stará náš personál. Cesty sú pravidelne obmieňané, čiže máte neustále veľkú variabilitu lezenia k dispozícii. Každá cesta je vyznačená jednou farbou, má svoj názov a stupeň náročnosti.

Na stene najviac dominuje obrovský previs, ktorý potrápi aj skúsených lezcov. Obklopený je kolmými a mierne previsnutými profilmi. Zo zadnej strany previsu je „opretý“ rekreačný položený profil. Svojím tvarom je zaujímavá „kvádrová“ línia alebo imitácia prírodnej skaly z laminátových častí.

Nad bouldrovkou sú menej náročné profily, najmä svojou dĺžkou. Niektoré línie sú pripravené na lezenie štýlom top-rope (s vrchným lanom), čo je vynikajúce pre začiatočníkov, ktorí majú k stene ešte trochu rešpekt. Nevynechali sme ani lezenie so zbraňami – drytooling, ktorý je situovaný v prednej časti steny nad bouldrovkou.

Niektoré lezecké línie sú vybavené samoistmi. Ide o pevné zariadenie, ktoré pri stúpaní lezca nahor lano navíja a pri páde sa zastaví. Pri lezení už nepotrebujete spolulezca, ktorý by vás musel zospodu istiť.

Lezecká stena K2 ako jediná na Slovensku disponuje profilom pre lezenie na rýchlosť. Každá stena na rýchlosť musí spĺňať rovnaké parametre – sklon a dĺžka. Na pretekoch a súťažiach sa musí dodržať aj umiestnenie chytov, ktoré sú špecifické svojim tvarom pre tento typ lezenia.

Súčasťou steny je aj kvalitná bouldrovka s farebne vyznačenými cestami. Svojou členitosťou poskytuje kvalitný bouldering pre všetkých. Na bouldrovke je nainštalovaných dostatočný počet aj na to, aby ste mohli stenu traverzovať, alebo si vymýšľať vlastné bouldrové cesty.

"Kvádrový" profil a imitácia skaly

Bouldrovka K2

Parametre steny

Celková plocha 2 500m2
Plocha – Monster 450m2
Plocha – Bouldering 200m2
Drytooling 104m2
Vonkajšia stena 95m2
Maximálna výška 15,5m
Výška vrchnej steny 10m
Výška laminátového profilu 10m

 

Tréningové doplnky

Určite si každý pamätá ako sa po úplne prvom stretnutí s lezením cítil. Zrazu ste zistili, že máte na miestach svaly o ktorých ste ani netušili. Bolesť z malých lezečiek alebo kvalitná svalovica neobišla nikoho. Aspoň tej svalovici sa dá vyhnúť a to kvalitnou rozcvičkou alebo doplnkovými cvikmi. Na to máme pripravenú našu „mučiareň“, workout telocvičňu prispôsobenú na doplnkový tréning pre každého zapáleného lezca, kde nájdete tréningový campus, hrazdu, TRX, fit loptu a iné doplnky.

 

Preteky a súťaže

Ako v každom športe, tak aj v lezení si môžete zmerať a porovnať svoje sily a lezecké schopnosti s ostatnými. Naša stena má výborné organizačné zázemie na preteky, súťaže alebo iné akcie.

Už hneď po otvorení lezeckej steny sa u nás konali Majstrovstvá Slovenska v boulderingu, ktoré sa tešili nemalej účasti pretekárov. Krátko na to sme ponúkli priestory českým rýchlostným lezcom, ktorí usporiadali nominačné preteky do svojej silnej reprezentácie.

V roku 2018 sme hostili významné medzinárodné podujatie, Akademické majstrovstvá sveta (FISU World University Sport Climbing Championship), za účasti pretekárov z celej planéty. Súťažilo sa v disciplínach, lead, speed aj boudering, pričom sme boli svedkami naozaj špičkových výkonov, hodných svetovej top úrovne!