Monster – Lezecká stena K2

Už od samotného prvého otvorenia vo februári 2013 Lezeckej steny sa snažíme neustále vylepšovať všetky služby pre nadšencov tohto krásneho športu. Začali sme o lezeckej ploche približne 1500m2, ktorá zahŕňa aj plochu bouldrovej časti.

Časom sme vylepšili detský kútik, pridali sme trampolínu, nainštalovali sme vykurovacie telesá, zateplili časť haly, pribudli posilňovacie pomôcky, campus, obchod s lezeckými potrebami a mnohé ďalšie. No a medzi týmito všetkými vylepšenia pribudla najskôr drytoolová časť s plochou 104m2, následne vrchný lezecký sektor venovaný kratším a kolmejším líniám s plochou cca 400m2, pribudla menšia vonkajšia stienka s 95m2.

Monster - Lezecká stena K2

Monster - Lezecká stena K2

anatomic-zilinaPo trojročnej spolupráci s tímom Anatomic sa môžeme kochať naozaj najväčšou lezeckou stenou na Slovensku. Postavením ďalšieho sektoru o rozlohe 450m2 máme takto dohromady okolo 2500m2 lezeckej plochy. Nie málo komplikovaný projekt Monster stál kolegov zo Žiliny veľa úsilia, vyžadoval si mnoho trpezlivosti a šikovnosti nielen staviteľov ale aj samotných projektantov.

Monster - Lezecká stena K2

Pri príprave a realizácii projektu bola veľmi dôležitá statika komplikovanejších častí Monstera. Projektanti z Anatomic-u museli dôkladnejšie vystužiť  a spevniť visiacu ruku a hlavu panáka. Pri hlave sa nachádza vyhliadka, na ktorú sa dá vyliezť, ale časom sa na ňu dostanete aj jednoduchším spôsobom, spoza steny.

Ľavá ruka je dostatočne spevnená výstužou a vykonali sme na nej záťažovú skúšku. Podľa európskych noriem sa steny testujú na záťaž 800kg, no my sme ju zaťažili na 1 tonu. Tým skúškami prešla bravúrne.

Parametre – Monster

Lezecká plocha 450m2
Lezecká plocha – Monster 150m2
Výška steny 15,11m
Šírka celej steny 18,40m
Ľavá ruka – visiaca časť 5m
Ľavá ruka – vykonaná záťažová skúška 1 tona/ 10 sekúnd

Nový lezecký sektor by sme mohli zaradiť medzi stredne náročné. Lezecké línie sa tiahnu viac-menej miernym previsom, náročnejšie výlezy vedú väčšinou cez Monstra a hlavne cez jeho ľavú pažu. Momentálne máme v tejto časti postavených okolo 30 lezeckých ciest a okolo tohto čísla sa bude ich počet približne pohybovať.

 

Monster - Lezecká stena K2

Monster – Lezecká stena K2

Monster – Lezecká stena K2

Fotografie z výstavby si môžete pozrieť aj v našej galérii Galéria